Ref5 Güncel Forum  

  Ref5 Güncel Forum > Bilgisayar İnternet Teknoloji Forumları > Wireless - Ağ teknolojileri
Şifrenizi mi unuttunuz ?

NOTICE Dikkat: Görüntülemekte olduğunuz konu eski bir konudur. Konuya son mesaj 2286 gün önce yazılmış. Lütfen gerekmedikçe eski konuları hortlatmayalım.

 
Seçenekler Arama Stil
25-Ağu-2010, 20:40:16   #1 (permalink)
Banned
 
sing - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik: #223 / Ağu 2010
Mesaj/konu: 1 / 1
Ref: 0 / 10
Seviye: sing ısınmaya başladı
Arrow Bilgisayar Ağları ve Ağ Çeşitleri
Görüntüleme: 10509


BİLGİSAYAR AĞLARI

Bilgisayar ağları denilen kavram;İki yada daha çok bilgisayarın bir birine bağlanmasını sağlayan yapıdır. Ağ içindeki bilgisayarlar birbiriyle iletişim kurabilirler ve veri paylaşırlar.Ağın temel amacı bilgisayarları birbirine bağlayarak veri transfeinin sağlanmasının sağlanmasıdır.

AĞ ÇEŞİTLERİ
1)LAN
1.a.Doğrusal Yerleşim
1.b.Halka Yerleşim
1.c.Yıldız Yerleşim

2)MAN
3)WAN


LAN(Local Area Network): Yerel alan ağlarıdır. Bina veya ofis içi gibi sınırlı alanlar dahilinde kurulurlar. Diğer ağ tiplerine göre daha hızlı çalışırlar. Bünyelerinde bilgisayarlar, yazıcılar, çiziciler, CD-ROM sürücüler ve diğer çevre arabirimleri yer alır. Günümüzde pek çok şirketin günlük işlemleri yerel bilgisayar ağlarıyla yürütülmektedir. Fiziksel yerleşimlerine göre çeşitleri vadır.Doğrusal Yerleşim(Bus Topoloji): Bu tip topolojide tek bir hat tüm bilgisayarları dolaşır. Bu hatta, backbone (omurga) adı verilir. Veri bu kablo boyunca ilerler. Ağ boyunca ortak veri kanalına yeni terminaller bağlanabilir. Backbone ile düğümler (bilgisayarlar) arasındaki bağlantıyı T Konnektörleri yapar. Ayrıca BNC Konnektörleri ile de T konnektörüne gelen bağlantıyı eternet kartına bağlayabiliriz. Ağa yeni billgisayarların bağlanabileceğini söylemiştik. Bu yatay genişleme olarak bilinir. Bus topolojisinde dikey genişleme yapabilmek için ise repeater adı verilen yineleyiciler kullanılır. Bus topolojisinde genellikle coaxsial kablo kullanılır. Bu kablo bakır bileşimli bir kablodur. Bu kablolar kalın ve ince olmak üzere ikiye ayrılır. Kalın coaxsial kablonun 500 m. ‘lik, ince coaxsial kablonun ise 180-185 m. ‘lik bir taşıma gücü vardır. Kablonun her iki ucu uygun omajda bir direnç ile sonlandırılmalıdır.Kurulumu kolay ve maliyeti düşüktür. Ancak tüm terminalleri tek bir kablo dolaştığı için, kablonun herhangi bir noktasındaki problem (temassızlık, kopukluk, kısadevre vs.) tüm sistemi çökertir.

Yıldız Yerleşim(Star Topoloji): Yıldız topolojisi tüm yönlere aktarma kablosuyla genişleyen bir merkezi donanım kullanır. Ağdaki tüm birimler merkezdeki hub’a (çok portlu cihaz) uçtan uca bağlantıyla bağlıdır. Ağa bağlı bilgisayarlara servis vermek ve ağı yeniden şekillendirmek kolaydır. Her bilgisayarın merkezi bir aygıta bağlanması sayesinde, herhangi bir bilgisayarda hata oluştuğunda hatanın belirlenmesi ve hatalı bilgisayarın ağdan ayrılması kolaydır. Bunu; Bus topolojisinden üstün yanı olarak düşünebiliriz. Yıldız topolojisinde sinyal ağa bağlı birimden merkezdeki donanıma, buradan da diğer ağa bağlı birimlere doğru yayılır. Yıldız topolojisinde bilgisayar ile Hub arasındaki bağlantıyı UTP ( Unshields Twisted Pair) kabloları ile yaparız. UTP kablolarının yaklaşık 100 m.’lik bir taşıma kapsitesi vardır. UTP kablolarının her iki ucunda RJ-45 konnektörleri bulunur. Bu topolojide ağın yapısını bozmadan bilgisayar eklemek yatay genişleme yaratır. Ağa yeni bilgisayar eklemek istendiğinde Hub’ın portlarını kullanırız. Ancak Ethernet ile Hub arasındaki mesafe fazla ise sorun yaratır. Dikey genişleme ağların birbirine bağlanması olarak düşünülebilir. İki Hub ise birbirine uplink noktalarından bağlanır. Diğer topolojilere göre daha uzun kablo kullanmak gerekir.Ek olarak yıldız topolojisi ağaç yada sıra düzensel ağ topolojisi oluşturmak üzere başka yıldızların içerisine yerleşebilir.

Halka Yerleşim(Ring Topoloji): Tüm cihazlar ağı oluşturan ve halka şeklinde dolaşan bir kabloya bağlıdırlar. Tüm birimler ya doğrudan ya da bir aktarma kablosu ve arayüz ile halkaya bağlıdır. Elektriksel sinyal birimden birime tek bir yönde iletilir. Her birim, gelen kabloda alıcı, giden kabloda gönderici işlevi görür. Sinyal her birimde kuvvetlendirildiği veya yeniden oluşturulduğu için zayıflama en alt düzeydedir.MAN(Metropolitan Area Network): Bölgeleri, şehirleri, eyaletleri ve tüm ülkeyi kapsayabilirler. Bir iletişim alt yapısını gerektirirler. Bu alt yapı da telekomünikasyon şirketleri tarafından yapılır.

WAN(Wide Area Network): Veri iletişim ihtiyacı ülke sınırlarını aşmaya başladığında devreye girerler. İletişim, okyanusları aşan kablolar aracılığıyla sağlanabileceği gibi uydular da kullanılabilir. Özel bir takım cihazlar (yönlendirici -çoklayıcı vs) kullanılır. Kuşkusuz en güzel örneği internettir.


AĞ SİSTEMİNİN BİLEŞENLERİ

Bilgisayar : Bir ağ sistemi en az bir SERVER (Sunucu) ve buna bağlı olarak CLIENT (İstemci)’lerden oluşur. Sunucuların belli noktalara (NOD) yerleştirilerek en üstte başka bir sunucuya bağlanmasıyla, geniş tabanlı bir bağlantı sistemi oluşturulabilmektedir.


Bağlantı ve İletişim Elemanları

Ethernet : (Network Interface Card - NIC) : Yerel ağların oluşturulmasında veri alışverişini yöneten ve gerçekleştiren elemanlardır. Teknolojileri 100 Megabit veri transferi yapabilecek kapasiteye kadar çıkmıştır. PCI veya ISA yuvalara takılan bu kartların kablo bağlantıları BNC ya da RJ45 konnektörleri ile yapılabilmekte; yani iki tip kablo ile kullanılabilmektedirler.Kablolar : Yaygın olarak TwsistedPair (UTP) yada Koaksiyel (BNC) kablo kullanılmaktadır.


Hub : TwsistedPair kablo ve RJ45 konnektörlerle oluşturulan ağ sistemlerinde, ağın temel dağıtım elemanlarıdır.Switch : Hub gibi dağıtım elemanı olup, veri anahtarlama ve iletinin güçlendirilmesini sağlar.Gateway : Haberleşme kontrolünü üstlenen ağ geçididir. Ağa giren ve çıkan tüm veriler bu aygıttan geçerler.Repeaters : Bir repeater kablodaki sinyali yükseltir ve erişim mesafesini uzatır. Data transferi için ek bir yazılıma ihtiyaç duymaz. Hiç beklemeye gerek kalmadan, giriş sinyalini yükseltilmiş olarak çıkışa verir. Ayrıca bazı repeaterler gürültüler için filtrasyon görevi de yaparlar.


Bridges : Bridge’ler repeaterlere göre daha akıllı cihazlardır. Aynı ya da farklı topolojiler kullanan iki network’ü, data-link seviyesinde birbirine bağlar. Basit olarak, bir server’a iki ayrı sınıftan network kartı takmak suretiyle bir bridge yapılabilir. Örneğin, bir server’a aynı anda hem ethernet hem de token-ring kartla kurulan network kullanıcıları, her iki topolojideki bilgisayarlarla iletişim kurabilirler. Ayrıca bir server’a aynı tip iki ethernet kart takılarak da geniş bir LAN’ı iki parçaya ayırarak, daha basit bir yapı elde edilebilir. Bu yolla da bir bridge yapılmış olur.


Bir Bridge, Data-Link seviyesindeki Media Access Control alt seviyesini (MAC) kullanır. Bu seviye, hedef worstation adresini içerir. Gerçekte doğru Workstation adresini tespit eden bu seviye, kendine bağlı olan tüm Workstationları tanımakla yükümlüdür.


Routers: Routerlar Repeaterlerden bir üst seviyede işlem yapar. Bu seviye IPX’inde çalıştığı network seviyesidir. IPX’ler, routerler ile ilgili emir ve talimatlarıda içerirler. Bir Novel Netware Server, iki ya da daha fazla network interface kartını otomatik olarak kullanabilir. Bir routerin Bridge’den farkı, paket içindeki LAN adreslerini ve Workstation adreslerinin her ikisini de okur ve kullanır. Bridge’ler sadece kendilerine bağlı Workstationların adresleri hakkında bilgi sahibi iken Routerler hem Workstation hem de diğer LAN adresleri hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Aksi halde, en doğru route bilgisini tespit etmeleri mümkün olamazdı.


Modem: Uzak ağ sistemlerine erişimi çevirmeli ağ, (Dialup Networking) erişimini sağlayan aygıttır. Modem (MOdulation DEModulation) temel olarak Analog veriyi Digital’e, Digital veriyi Analog’a çevirerek, telefon hatları ile iletilmesini sağlar.


Modemler bilgisayara bağlanma biçimi olarak iki türlüdür.


Harici Modemler(External) : Bilgisayara COM portlarını kullanarak takılan bu tip modemler, genişleme yuvası problemi yaşanan kasalar için idealdir. Baskı devrelerde yaşanabilen eleman yetiştirme problemleri bunlarda daha az olduğundan, hata doğrulama ve parazit engelleme gibi özellikleri barındırabilmekte; bu özellikleriyle de hat kopmaları bu modemlerde daha az yaşanmaktadır.


Dahili (Internal) Modemler: Doğrudan ana kart üzerine ISA ve PCI slotlara takılan bu modemler, yazılımla veri yolu üzerine açılan COM3 veya COM4 iletişim kanalını kullanarak haberleşirler. Modülasyon işlemlerinin bir kısmını üzerlerindeki chipler yerine aygıt sürücüsü yazılımlarıyla yapan modeller daha ucuzdur.


Modemler, iletişim standartlarını ve iletişim komutlarını içeren chip setlerine sahiptirler. Bu chip setlerinden Hyes, Rockwell, Motorola en yaygın olanlarıdır.


Modemler veri iletim kapasitelerine göre değerlendirilirler. Bu nedenle daha yüksek değere sahip olanlar her zaman tercih edilenlerdir. Günümüzde 56K lık modemler yaygın olarak kullanılmaktadır.
OSI KATMANLARI

OSI modelinde iletisim problemi yedi katman ile çözülmüs. Iki bilgisayar sisteminin birbiriyle iletisim kurabilmesi için önce uygulama programin sistemin 7. katmaniyla konusur. Bu katman 6. katmanla ve böylece ilerler. Ardindan iletisim network hattina oradan da diger sistemin 1. katmanina geçer. Buradan diger katmanlara yükselir.Bütün LAN'lardaki teknolojinin anlasilmasi için OSI layer olarak adlandirilan yedi katmanli modeli anlasilmasi gerekir. OSI modeli modüler bir mimariye dayanir. Her katmanda belli bir is yapilirarak bir sonraki katmana geçilir .


Katman 1: Fiziksel Katman (Physical Layer)
1. katman veya fiziksel katman verinin kablo üzerinde alacagi fiziksel yapiyi tanimlar. Diger katmanlar 1 ve sifir degerleriyle çalisirken, 1. katman 1 ve sifirlarin nasil elektrik, isik veya radyo sinyallerine çevrilecegini ve aktarilacagini tanimlar. Gönderen tarafta 1. katman bir ve sifirlari elektrik sinyallerine çevirip kabloya yerlestirirken, alici tarafta 1. katman kablodan okudugu bu sinyalleri tekrar bir ve sifir haline getirir.


Fiziksel katman veri bitlerinin karsi tarafa, kullanilan medya(kablo, fiber optik, radyo sinyalleri) üzerinden nasil gönderilecegini tanimlar. Iki tarafta ayni kurallar üzerinde anlasmamissa veri iletimi mümkün degildir. Örnegin bir taraf sayisal 1 manasina gelen elektrik sinyalini +5 volt ve 2 milisaniye süren bir elektrik sinyali olarak yolluyor, ama alici +7 volt ve 5 milisaniyelik bir sinyali kabloda gördügünde bunu 1 olarak anliyorsa veri iletimi gerçeklesmez.


Fiziksel katman bu tip çözülmesi gereken problemleri tanimlamistir. Üreticiler(örnegin ag karti üreticileri) bu problemleri göz önüne alarak ayni degerleri kullanan ag kartlari üretirler. Böylece farkli üreticilerin ag kartlari birbirleriyle sorunsuz çalisir.

Katman 2: Veri Baglantisi Katmani (Data Link Layer)
Veri baglantisi katmani fiziksel katmana erismek ve kullanmak ile ilgili kurallari belirler. Veri baglantisi katmaninin büyük bir bölümü ag karti içinde gerçeklesir. Veri baglantisi katmani ag üzerindeki diger bilgisayarlari tanimlama, kablonun o anda kimin tarfindan kullanildiginin tespiti ve fiziksel katmandan gelen verinin hatalara karsi kontrolü görevini yerine getirir.


Veri baglantisi katmani iki alt bölüme ayrilir: Media Access Control(MAC) ve Logical Link Control(LLC).


MAC alt katmani veriyi hata kontrol kodu(CRC), alici ve gönderenin MAC adresleri ile beraber paketler ve fiziksel katmana aktarir. Alici tarafta da bu islemleri tersine yapip veriyi veri baglantisi içindeki ikinci alt katman olan LLC'ye aktarmak görevi yine MAC alt katmanina aittir.


LLC alt katmani bir üst katman olan ag katmani(3. katman) için geçis görevi görür. Protokole özel mantiksal portlar olusturur (Service Access Points, SAPs). Böylece kaynak makinada ve hedef makinada ayni protokoller iletisime geçebilir(örnegin TCP/IP<-->TCP/IP). LLC ayrica veri paketlerinden bozuk gidenlerin(veya karsi taraf için alinanlarin) tekrar gönderilmesinden sorumludur. Flow Control yani alicinin isleyebileginden fazla veri paketi gönderilerek bogulmasinin engellenmesi de LLC'nin görevidir.


Katman 3: Ag Katmani(Network Layer)
Ag katmani veri paketine farkli bir aga gönderilmesi gerektiginde yönlendiricilerin kullanacagi bilginin eklendigi katmandir. Örnegin IP protokolü bu katmanda görev yapar.


Katman 4: Taşıma Katmani (Transport Layer)
Tasima katmani üst katmanlardan gelen veriyi ag paketi boyutunda parçalara böler. NetBEUI, TCP ve SPX gibi protokoller bu katmanda çalisir. Bu protokoller hata kontrolü gibi görevleride yerine getirir.


Tasima katmani alt katmanlar (Transport Set) ve üst katmanlar (Application Set) arasinda geçit görevini görür. Alt katmanlar verinin ne olduguna bakmandan karsi tarafa yollama isini yaparken üst katmanlarda kullanilan donanim ile ilgilenmeden verinin kendisi ile ugrasabilirler.


Katman 5: Oturum Katmani(Session Layer)
Oturum katmani bir bilgisayar birden fazla bilgisayarla ayni anda iletisim içinde oldugunda, gerektiginde dogru bilgisayarla konusabilmesini saglar. Örnegin A bilgisayari B üzerideki yaziciya yazdiriken, C bilgisayari B üzerindeki diske erisiyorsa, B hem A ile olan, hem de C ile olan iletisimini ayni anda sürdürmek zorundadir.


Bu katmanda çalisan NetBIOS ve Sockets gibi protokoller farkli bilgisayarlarla ayni anda olan baglantilari yönetme imkani saglarlar.


Katman 6: Sunum Katmani(Presentation Layer)
Sunum katmaninin en önemli görevi yollanan verinin karsi bilgisayar tarafindan anlasilabilir halde olmasini saglamaktir. Böylece fakli programlarin birbilerinin verisini kullanabilmesi mümkün olur.


Dos ve Windows 9x metin tipli veriyi 8 bit ASCII olarak kaydederken (örnegin A harfini 01000001 olarak), NT tabanli isletim sistemleri 16 bit Unicode'u kullanir (A harfi için 0000000001000001). Ancak kullanici tabii ki sadece A harfiyle ilgilenir. Sunum katmani bu gibi farkliliklari ortadan kaldirir.


Sunum katmani günümüzde çogunlukla ag ile ilgili degil, programlarla ilgili hale gelmistir. Örnegin eger siz iki tarafta da gif formatini açabilen bir resim gösterici kullaniyorsaniz, bir makinanin digeri üzerindeki bir GIF dosyayi açmasi esnasinda sunum katmanina bir is düsmez, daha dogrusu sunum katmani olarak kastedilen sey, ayni dosyayi okuyabilen programlari kullanmaktir.


Katman 7: Uygulama Katmani(Application Layer)
Uygulama katmani programlarin agi kullanabilmesi için araçlar sunar. Microsoft API'leri uygulama katmaninda çalisir. Bu API'leri kullanarak program yazan bir programci, örnegin bir ag sürücüsüne erismek gerektiginde API içindeki hazir araci alip kendi programinda kullanir. Alt katmanlarda gerçeklesen onlarca farkli islemin hiçbirisiyle ugrasmak zorunda kalmaz.Ethernetin Tarihi


Ethernet Xerox firmasının Palo Alto araştırma merkezinde 1970'li yıllarda Dr. Robert M. Metcalfe tarafından geliştirildi. Metcalfe "geleceğin ofisi" projesi üzerinde çalışıyordu ve elinin altında dünyanın ilk workstation bilgisayarlarından biri olan Xerox Alto bilgisayarlar bulunuyordu.
1972 yılının sonlarında, Metcalfe ve Xerox'ta çalışan iş arkadaşları Xerox Alto'ları birbirine bağlamak için deneysel olarak Ethernet'i geliştirdiler. Böylece Alto bilgisayarlar diğer sunucular ve lazer yazılıcılar birbiriyle haberleşebiliyordu. İlk Ethernetin çalışma hızı Alto'larla uyumlu olması için Alto'nun çalışma hızı ile aynı tutulmuş ve sonuçta ağ 2.94 Mega Bit/Saniye hızında çalışmıştır. İlk ethernet tek parça bir koaksiyel kablo kullanıyordu.
Metcalfe önce Alto Aloha Network olan sistemin ismini 1973 yılında "Ethernet" olarak değiştirdi. Böylece sistemin sadece Alto bilgisayarlarda değil tüm bilgisayarlarda çalışabileceğini vurgulamak istiyordu. Ethernet kelimesi bir zamanlar tüm uzayı doldurduğuna ve elektromanyetik sinyallerin aktarımını sağladığına inanılan "ether" den geliyordu. Metcalfe'nin sisteminde de veri bitleri tüm sistemlere ulaştığı için sonuçta "Ethernet" doğmuş oldu.
1979 yılına kadar sadece Xerox içinde kullanılan Ethernet'in resmi duyurusu 1980 yılında yapıldı. Xerox, DEC(Digital Equipment Corporation) ve Intel firmaları ile beraber, sonradan "DIX Standart" olarak anılan ethernet standardını yayınladı. DIX standardı koaksiyel kablo üzerinden 10 MBs hızında çalışan etherneti tanımlamıştır. Böylece ethernet, firma içi deneysel bir çalışmadan herkese açık gerçek bir ürün haline gelmiş oldu.

Ethernetin çalışma şekli

Etherneti geliştiren ekip üç ana problemi çözmek zorundaydılar:
1) Kablo üzerinden veri nasıl gönderilecek
2)Gönderen ve alıcı bilgisayarlar nasıl tespit edilecek
3)Belli bir anda kabloyu kimin kullanılacağına nasıl karar verilecek

Verinin aktarımı: Paketler(Frames)
Tüm bilgisayar ağları ağ üzerinden aktarılacak veriyi sabit boyutta küçük paketler halinde iletirler. Bu yöntemin iki önemli faydası vardır. Birincisi büyük bir dosya transferi yapan bir bilgisayar ağın tamamını uzun bir süre meşgul durumda tutmamış olur. Bir sistem veriyi paketler halinde yollarken, her paketi göndermeden önce kablonun kullanımda olup olmadığını kontrol ettikten sonra paketi yollar. Paket karşıya ulaştığında, kablo tekrar ağdaki tüm makinalar için boş duruma gelmiş olur. Az önceki makina ikinci paketi yollamadan önce tekrar kabloyu kontrol etmek zorundadır. Bu arada diğer bir sistem kendi paketini yollayabilir. Paketler küçük yapıda olduğu için saniyeler içinde yüzlercesi değişik bilgisayarlar tarafından yollanıp-alınabilir. Bilgisayarları kullanan insan için durum, ağda sanki herkes aynı anda veri alışverişi yapıyormuş gibidir. Veri paketler halinde gönderilmeseydi, bir kullanıcı 50 MB bir dosyayı başka bir bilgisayara yollarken belki 3-5 dakika boyunca diğer hiçbir sistem ağı kullanamayacaktı.
Paketli yapının ikinci faydası ise şudur: 50 MB'lık dosyanın bir biti bile aktarım esnasında bozulursa, bu tüm dosyanın en baştan tekrar gönderilmesi anlamına gelir. Oysa veri paketlere bölünüp yollandığında, sadece bozuk giden paketin tekrar yollanması kafidir.
Ethernet veri paketinin yapısı sabittir. Her paket şu dört bilgiyi içerir:
-Alıcının MAC adresi
-Gönderenin MAC adresi
-Gönderilecek veri'nin kendisi
-CRC kodu


MAC adresi

Ethernet ağına dahil her cihaz ya da ethernet arayüzüne sahip her cihaz "node" olarak adlandırılır. Bilgisayarlara ethernet kartı takınca bir node haline gelirler, ancak ethernet girişi olan başka cihazlar da olabildiği için(router'lar mesela) genel kavram node'dur.
Ethernet ağında sistemler birbirinden sahip oldukları MAC adresi ile ayırdedilirler. Her node veya basitçe her ethernet kartı dünyada eşi olmayan bir adrese sahiptir. Bu adres 48 bitlik bir sayıdır. Örneğin bu yazının yazıldığı bilgisayara takılı ağ kartının MAC adresi şöyle:
100100000110101001010010100011001101100000011
İlgi çekici değilmi? İkili sistemdeki bu sayıyı söylemek ve yazmak zor olduğu için bu sayı 16'lı sayı sisteminde yazılır: 12 0D 4A 51 9B 03
Benim kartımın üreticisi Cnet isimli firma. Bu firma, ağ kartı üretmeye karar verince önce gidip IEEE'ye başvurmuş ve IEEE buna 24 bitlik bir üretici kodu vermiş. Bu kod Organizationally Unique Identifier(OIU) olarak adlandırılıyor ve her üreticiye farklı bir kod veriliyor.
ürettiği her ağ kartı için ilk 24 biti kendi OIU numarası, geri kalan 24 biti ise kartın seri numarası(Device ID-başka bir karta daha verilmeyecek) olmak üzere MAC adresi belirleyip, ağ kartının üzerinde programlanabilir bir çipe bu numarayı yazar. Böylece bu kartın dünyada eşi olmayan bir MAC adresi olur.
Bunun sayesinde sizin almış olduğunuz her ağ kartı üreticisi, üretim tarihi, markası-modeli ne olursa olsun farklı bir MAC adresine sahip olacaktır. Ethernet sisteminde node'ları birbirinden ayırmak için bu MAC adresleri kullanılır.

MAC adreslerinin kullanımı

MAC adresleri sayesinde sistemler ağ üzerinden kendilerine ulaşan veri paketinin kendilerine gelip gelmediğini anlarlar. Ethernet ağında, bir bilgisayar bir veri paketi yolladığında, bu paket ağdaki tüm sistemlere ulaşır. Her makina paketin ilk bölümü olan alıcı MAC adresini okur ve kendi MAC adresiyle kontrol eder. Eğer gelen paket kendine aitse işler, değilse göz ardı eder.


Ethernet'in bu özelliği ciddi bir güvenlik açığına yol açabilir. Packet Sniffer olarak adlandırılan programlar, bilgisayara gelen veri paketlerini MAC adresi ne olursa olsun alıp kullanmaya izin verirler. Bu tip programlar iyi niyetle kullanıldığında problemlerin çözümüne yarayabileceği gibi, yerel ağınızda meraklı bir kullanıcının sizin aslında başka bir makinaya göndermekte olduğunuz her dosyayı izlemesine neden olabilir.


INTERNET PROTOKOLÜ (IP)


IP adresi (Internet Protocol Address), internette ya da diğer herhangi bir ağa bağlı cihazların, ağ üzerinden birbirlerine veri yollamak için kullandıkları adres.
İnternet'e bağlanan her bilgisayara bir IP adresi atanır, diğer bilgisayarlar bu bilgisayara bu adres ile ulaşırlar. Yani iki farklı cihaz aynı yerel ağda olmasa dahi, IP adresi birbirleri ile iletişim imkânı sağlar.
IP adresleri şu anda yaygın kullanımda olan IPv4 için 32 bit boyunda olup, noktalarla ayrılmış 4 adet 8 bitlik sayıyla gösterilirler. Örneğin: 192.167.10.5
TCP katmanina gelen bilgi segmentlere ayrildiktan sonra IP katmanina yollanir. IP katmani, kendisine gelen TCP segmenti icinde ne oldugu ile ilgilenmez. Sadece kendisine verilen bu bilgiyi ilgili IP adresine yollamak amacindadir. IP katmaninin gorevi bu segment icin ulasilmak istenen noktaya gidecek bir “yol” (route) bulmaktir. Arada gecilecek sistemler ve gecis yollarinin bu paketi dogru yere gecirmesi icin kendi baslik bilgisini TCP katmanindan gelen segment’e ekler. TCP katmanindan gelen segmentlere IP basliginin eklenmesi ile olusturulan IP paket birimlerine datagram adi verilir. IP basligi eklenmis bir datagram asagidaki cizimde gosterilmektedir:

Versiyon ve Başlık uzunluğu (IP Version and Header Length) : Bu değer iki tane 4 bitlik değerin birleşmesinden oluşmaktadır. En soldaki 4 bit IP paketinin versiyonunu belirtir. En sağdaki 4 bit ise, IP başlığının uzunluğunu ile ilgilidir

Servis türü (IP Type of Service) : Paketin servis türü internet ortamında iletilen paketin nasıl ele alınacağını belirler.

IP paketinin toplam uzunluğu (Total Length of IP Packet) : Bu değer IP paketinin toplam uzunluğunu byte cinsinden belirtir. Bu değer IP başlığının uzunluğu ve IP paketinin içinde bulunan diğer paketin (ICMP, TCP ve UDP paketleri gibi) toplam uzunluğunun toplamından oluşmaktadır. 16-bitlik bir alan olduğundan maksimum 65536 bytelık paket uzunluğu olabilir. IP başlığının boyu her zaman sabit olmayabileceğinden dolayı (kullanılabilecek IP seçeneklerinden dolayı) bu alana gereksinim vardır.

IP kimlik numarası (IP Identification Number) : IP paketinin kimlik numarası paketi gönderen tarafından üretilen rasgele bir numaradır. Eğer gönderilecek veri paketi birkaç IP paketinden oluşacak ise, kimlik numarası kullanımı önemlidir. Böylece alıcı veriyi oluştururken bu kimlik numaralarından yararlanır.

IP Parçalanma ve Bayrak Verisi (IP Fragmentation Flag) : Bu 16-bitlik değer IP paketi ile ilgili iki ayrı bilgi belirtir. En soldaki 3 biti IP paketinin parçalı olup olmadığını, geri kalan 13 bit ise gönderilecek olan tüm verinin içinde bu IP paketinin nerde bulunduğunu belirtir.

IP paketinin yaşam süresi (Time to Live of IP Packet) : İlgili IP paketinin internet sisteminde kalmasına izin verilecek maksimum süredir. Değer genelde saniye biriminde ölçülür. IP paketini alan her bilgisayar bu değeri en azından bir azaltmalıdır (Paketi alma ve gönderme işlemleri bir saniyeden az sürse bile). Bu bölümde 0 değerini taşıyan paket yok edilmelidir. Bu işlemdeki amaç, varış adresine iletilemeyen paketlerin atılmasını sağlamaktır. Yoksa paketlerin varolmaları engellenemez.

IP Protokol değeri : Bu değer, IP paketi içinde bulunan diğer paketin hangi protokolden olduğunu (ICMP, UDP, TCP gibi) belir
tir.

IP başlığının sağlama toplamı ( IP Header Checksum) : Bu değer Ip başlığının sağlama toplamıdır.

IP kaynak adresi (IP Source Address) : IP paketini gönderen bilgisayarın 32-bitlik IP adresidir.

IP varış adresi (IP Destination Address) : IP paketini alacak olan bilgisayarın 32-bitlik IP adresidir.

ALT AĞ MASKESİ
TCP/IP 'de iki cihaz aynı ağda olup olmadıklarını birbirlerinin IP adreslerinin ilk birkaç basamağına bakarak anlarlar. Bu basamağa IP maskesi veya Alt ağ maskesi (IP mask veya Subnet Mask) denir. Örneğin IP maskesi 255.255.255.0 ise, ilk üç basamağı (yani ilk 24 bit'i) aynı olan iki makine aynı ağda demektir. Bu durumda, 192.168.0.1 ile 192.168.0.2 aynı ağda, 192.168.1.1 ise başka bir ağdadır.


İANA'NIN DAĞITTIĞI BAZI İP ADRESLERİ10.0.0.0/8: Eğer bir ağ kesinlikle internete çıkmayacaksa 10 bloğundan herhangi bir adresi istediği gibi kullanabilir çünkü bu 10 bloğundaki adresler internetteki hiç kimseye dağıtılmayacaktır. Eğer bu olmasaydı, günün birinde internete çıkmayacak adres çıkacak olursa internetteki diğer adresle sıkıntı yaşayabilirdi.172.16.0.0/12: Bu ip'de 10 bloğu gibi bu işe ayrılmıştır.192.168.0.0/16u ip de aynı iş için ayrılmıştır.127.0.0.0/1: Loopback adres için yani geri döngü için kullanılır. Bilgisayarımızın internet tarayıcısından kendi bilgisayarımızdan istek yaptık diyelim yani kendi bilgisayarımızdan bir web sayfası istedik,alıcı biz gönderici biz. Bu gibi durumlarda 7.katmana gitmeye gerek kalmaz bu ip sayesinde 3.katmandan geri döner.169.254.0.0/16: Eğer bir bilgisayarın ip adresi yapılandırılmamışsa bu bloktan ip adresi alır. Bu blok ip yapılandırılmasına gerek kalmadan bilgisayarlar birbiriyle haberleşsin diye ayrılmıştır. Tabi bunun için dış ağ bağlantısının olmaması gerekir.224.0.0.0/4: Çoklu yayın ağ bloğudur. Bir noktadan birçok noktaya gidilecekse en az ağ genişliğiyle gitmeye yarar. Bütün noktalara tek tek paket göndermeye gerek bırakmaz.240.0.0.0/4: Gelecekte kullanılmak için rezerve edilmiştir.

Konu FranKenStein tarafından (25-Ağu-2010 Saat 23:23:34 ) değiştirilmiştir.
 

25-Ağu-2010, 23:26:50   #2 (permalink)
Kıdemli üye
 
FranKenStein - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik: #33 / Ağu 2010
Yer: 010101010101
Mesaj/konu: 2.200 / 304
Ref: 10 / 886
Seviye: FranKenStein forumda seviliyorFranKenStein forumda seviliyorFranKenStein forumda seviliyorFranKenStein forumda seviliyorFranKenStein forumda seviliyorFranKenStein forumda seviliyorFranKenStein forumda seviliyor
FranKenStein - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

Teşekkürler ! Yanlız Konu Açarken Biraz Konularımıza Özen Gösterelim
 
31-Ağu-2010, 21:26:50   #3 (permalink)
Üye
 
WickeD.SicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik: #343 / Ağu 2010
Yer: Bursa
Mesaj/konu: 1.280 / 122
Ref: 8 / 462
Seviye: WickeD.SicK forumda seviliyorWickeD.SicK forumda seviliyorWickeD.SicK forumda seviliyorWickeD.SicK forumda seviliyorWickeD.SicK forumda seviliyor
WickeD.SicK - AİM üzeri Mesaj gönder WickeD.SicK - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

Cisco diyorum başka bişey demiyorum
 


Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Yalıtım çeşitleri, izolasyon çeşitleri Ayyüzlüm Site tanıtımları 0 28-Nis-2014 23:10:59
Kablosuz ağları bulmuyor istila90 Destek Talebi 4 21-Nis-2013 21:38:34
wpa ağları kırmak mı o da neymiş? efekan candan Wireless - Ağ teknolojileri 30 11-Kas-2012 13:03:29
bilgisayar kablosuz ağları görmüyor basat10 Destek Talebi 11 21-Ağu-2012 12:52:34
Dev Örümcek Ağları Dream Karalama Defteri 6 28-Haz-2012 15:44:31

bursa escort konya escort ankara escort bayan malatya escort antalya escort sivas escort elazig escort canakkale escort sanliurfa escort izmit escort izmir escort bursa escort bayan konya escort bodrum escort ankara escort kayseri escort antalya escort porno

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 06:44:24.

Teknik bilgiler Forum Bilgileri Yasal Uyar�
Powered by vBulletin
www.ref5.net
Forumu daha h�zl� kullanabilmeniz i�in google chrome taray�c�s�n� �neriyoruz.
ref5.net onay almaks�z�n iletilerin payla��ld��� bir forum sitesidir.
5651 say�l� yasaya g�re do�abilecek t�m sorumluluklar mesaj� yazan ki�iye aittir.
Her t�rl� �ikayetlerinizi �leti�im b�l�m�ne belirtebilirsiniz.
Yandex.Metrica

escort bursa escort bursa vpills gold En yeni bodrum escort Kızların Sitesi. izmir escort bağlama buyusu izmit escort , izmit escort İstanbul Halkalı bölgesinde bulunan halkalı escort bayanların numaraları.
Ayrıca referens verdiğimiz diğer bir site escort bayan kelimesinde üst sıradadır. halkalı escort

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0